Skip to content

526 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 9, 2009

Property Information

Block14206
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
5%
Improvement Value:$164,200
95%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,053+4.2%
2024$9,648+0.3%
2023$9,623+0.3%
2022$9,592+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6002, Page 781

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4107, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1920