Skip to content

84 Washington St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Oct 20, 2011

Property Information

Block14402
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
9%
Improvement Value:$118,400
91%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+4.2%
2024$7,243+0.3%
2023$7,224+0.3%
2022$7,201+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$204,900
DeedBook 6126, Page 857

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 4660, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1920