Skip to content

952 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1924

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block27502
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
6%
Improvement Value:$83,500
94%
Total Assessment$88,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+4.2%
2024$4,938+0.3%
2023$4,926+0.3%
2022$4,910+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,630DeedBook 6467, Page 1439Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5307, Page 12

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5307, Page 12

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4847, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1924