Skip to content

113 Mifflin St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block14501
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,900
20%
Improvement Value:$42,300
80%
Total Assessment$53,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,086+4.2%
2024$2,962+0.3%
2023$2,954+0.3%
2022$2,945+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,532DeedBook 6618, Page 1712Recorded2/18/2026

Property Sale

Sale
$94,000
Sq Ft1,532DeedBook 6422, Page 307Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6321, Page 331Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$47,250
DeedBook 6002, Page 562

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4474, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1900