Skip to content

861 Melrose Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1907

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 28, 2006

Property Information

Block29903
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
28%
Improvement Value:$53,500
72%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,310+4.2%
2024$4,136+0.3%
2023$4,126+0.3%
2022$4,113+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5465, Page 13

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5103, Page 202

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3925, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1907