Skip to content

799 Chambers St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Nov 25, 2005

Property Information

Block14501
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,295
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
16%
Improvement Value:$50,900
84%
Total Assessment$60,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,533+4.2%
2024$3,390+0.3%
2023$3,382+0.3%
2022$3,371+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5237, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1920