Skip to content

947 Revere Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 29, 2007

Property Information

Block30901
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
31%
Improvement Value:$46,800
69%
Total Assessment$67,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,921+4.2%
2024$3,763+0.3%
2023$3,754+0.3%
2022$3,742+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5751, Page 26

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4873, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1920