Skip to content

222 Washington St

Trenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block14502
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
15%
Improvement Value:$62,900
85%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+4.2%
2024$4,120+0.3%
2023$4,109+0.3%
2022$4,096+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,580DeedBook 6529, Page 1752Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3000, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1890