Skip to content

204 Washington St

Trenton, NJ 08611

Built 1927

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block14502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
24%
Improvement Value:$31,900
76%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+4.2%
2024$2,344+0.3%
2023$2,338+0.3%
2022$2,330+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,156DeedBook 6462, Page 521Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5231, Page 48

Property Sale

Sale
$32,799
DeedBook 4554, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1927