Skip to content

422 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block15301
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
17%
Improvement Value:$45,000
83%
Total Assessment$54,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,133+4.2%
2024$3,006+0.3%
2023$2,999+0.3%
2022$2,989+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 6106, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1892