Skip to content

418 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block15301
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
17%
Improvement Value:$44,000
83%
Total Assessment$53,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,075+4.2%
2024$2,951+0.3%
2023$2,943+0.3%
2022$2,934+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5168, Page 119

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4845, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1887