Skip to content

405 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block15302
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
14%
Improvement Value:$51,000
86%
Total Assessment$59,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,457+4.2%
2024$3,318+0.3%
2023$3,310+0.3%
2022$3,299+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 6267, Page 162Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4499, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1897