Skip to content

431 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1907

Owner
---
Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block15302
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,900
19%
Improvement Value:$38,500
81%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+4.2%
2024$2,639+0.3%
2023$2,632+0.3%
2022$2,624+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,340DeedBook 6581, Page 1207Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,340DeedBook 6475, Page 1748Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 6189, Page 1737Recorded3/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1907