Skip to content

487 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block15302
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB3S 2448 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
27%
Improvement Value:$70,600
73%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+4.2%
2024$5,383+0.3%
2023$5,370+0.3%
2022$5,352+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950