Skip to content

110 Bayard St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jun 18, 1991

Property Information

Block15401
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,285
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
54%
Improvement Value:$37,500
46%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+4.2%
2024$4,537+0.3%
2023$4,526+0.3%
2022$4,511+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2571, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1950