Skip to content

530 Hudson St

Trenton, NJ 08611

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block15502
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,245
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
30%
Improvement Value:$59,900
70%
Total Assessment$85,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,966+4.2%
2024$4,765+0.3%
2023$4,753+0.3%
2022$4,738+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,245DeedBook 6261, Page 1816Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920