Skip to content

148 Butler St

Trenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 4, 2009

Property Information

Block15402
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
46%
Improvement Value:$8,600
54%
Total Assessment$16,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$928+4.2%
2024$891+0.3%
2023$888+0.3%
2022$886+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 6030, Page 483