Skip to content

138 Butler St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$71,400
Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block15402
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
11%
Improvement Value:$82,400
89%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,383+4.2%
2024$5,166+0.3%
2023$5,153+0.3%
2022$5,136+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$71,400

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 6188, Page 540Recorded2/25/2014

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3945, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1877