Skip to content

342 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 4, 1998

Property Information

Block15403
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
15%
Improvement Value:$49,800
85%
Total Assessment$58,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+4.2%
2024$3,262+0.3%
2023$3,254+0.3%
2022$3,244+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3437, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1887