Skip to content

334 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1882

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block15403
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
15%
Improvement Value:$50,000
85%
Total Assessment$59,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,428+4.2%
2024$3,290+0.3%
2023$3,282+0.3%
2022$3,271+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft1,920DeedBook 6543, Page 727Recorded12/13/2023

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,920DeedBook 6543, Page 722Recorded12/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1882