Skip to content

143 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1881

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block15502
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
18%
Improvement Value:$41,000
82%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,889+4.2%
2024$2,772+0.3%
2023$2,765+0.3%
2022$2,756+24.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6420, Page 299Recorded11/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1881