Skip to content

215 Hudson St

Trenton, NJ 08611

Built 1867

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Dec 20, 1996

Property Information

Block15605
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
12%
Improvement Value:$51,200
88%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,370+4.2%
2024$3,234+0.3%
2023$3,226+0.3%
2022$3,216+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3148, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1867