Skip to content

223-225 Hudson St

Trenton, NJ 08611

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 3, 1994

Property Information

Block15605
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,590
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
16%
Improvement Value:$222,800
84%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,503+4.2%
2024$13,918+0.3%
2023$13,883+0.3%
2022$13,838+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2830, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1940