Skip to content

40 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1881

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block15701
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
17%
Improvement Value:$44,400
83%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865-4.2%
2024$2,989+0.3%
2023$2,982+0.3%
2022$2,972+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6188, Page 1331Recorded3/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1881