Skip to content

58 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block15701
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
18%
Improvement Value:$36,900
82%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+4.2%
2024$2,505+0.3%
2023$2,499+0.3%
2022$2,491+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,440DeedBook 6487, Page 1580Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5954, Page 231

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4776, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1876