Skip to content

21 Sheridan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2011

Property Information

Block1602
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800
7%
Improvement Value:$35,300
93%
Total Assessment$38,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,960+4.8%
2024$1,871+0.3%
2023$1,866+0.4%
2022$1,859+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920