Skip to content

100 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1881

Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block16103
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
11%
Improvement Value:$64,800
89%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$3,805+5.2%
2019$3,617+60.0%
2018$2,261+0.3%
2017$2,253+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6348, Page 466

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 3513, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1881