Skip to content

706-708 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 7, 2014

Property Information

Block16105
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description3SB 8673SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,714
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
18%
Improvement Value:$260,800
82%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,447+4.2%
2024$17,703+0.3%
2023$17,659+0.3%
2022$17,601+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000

From:

To:

Sq Ft15,714DeedBook 6191, Page 133Recorded4/10/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3975, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1950