Skip to content

126 Fulton St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block16204
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
16%
Improvement Value:$41,900
84%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+4.2%
2024$2,784+0.3%
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6553, Page 1005

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,773DeedBook 6479, Page 85Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3990, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1876