Skip to content

813 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1902

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block16301
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
14%
Improvement Value:$42,500
86%
Total Assessment$49,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,877+4.2%
2024$2,761+0.3%
2023$2,754+0.3%
2022$2,745+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,724DeedBook 6522, Page 1242Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902