Skip to content

347 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block16306
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage7,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
10%
Improvement Value:$77,400
90%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+4.2%
2024$4,799+0.3%
2023$4,787+0.3%
2022$4,771+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft7,060DeedBook 6409, Page 255Recorded7/22/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$425,000

From:

To:

Sq Ft9,084DeedBook 6258, Page 1928Recorded8/16/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 4331, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1900