Skip to content

333 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1891

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block16306
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
19%
Improvement Value:$34,500
81%
Total Assessment$42,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471+4.2%
2024$2,372+0.3%
2023$2,366+0.3%
2022$2,358+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 3891, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1891