Skip to content

539-543 Roebling Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block16403
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB 2990 SQFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,921
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
30%
Improvement Value:$162,900
70%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,418+4.2%
2024$12,876+0.3%
2023$12,844+0.3%
2022$12,802+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6194, Page 1873

Property Built

Built

Year Built: 1950