Skip to content

621 Whittaker Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1881

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block16407
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
19%
Improvement Value:$36,500
81%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,605+4.2%
2024$2,500+0.3%
2023$2,493+0.3%
2022$2,485+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,332DeedBook 6452, Page 1197Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6151, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1881