Skip to content

29 Morris Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1911

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block16701
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
20%
Improvement Value:$33,900
80%
Total Assessment$42,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,460+4.2%
2024$2,360+0.3%
2023$2,354+0.3%
2022$2,347+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 6363, Page 1406Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5350, Page 262

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 4674, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1911