Skip to content

263 Ashmore Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block20603
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage876
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
23%
Improvement Value:$30,000
77%
Total Assessment$39,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,262+4.2%
2024$2,171+0.3%
2023$2,166+0.3%
2022$2,159+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 6305, Page 1119Recorded11/1/2017

Property Sale

Sale
$27,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 6269, Page 1376Recorded12/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920