Skip to content

729 Whittaker Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block16705
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
20%
Improvement Value:$34,200
80%
Total Assessment$42,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,483+4.2%
2024$2,383+0.3%
2023$2,377+0.3%
2022$2,369+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6347, Page 1305Recorded11/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1876