Skip to content

713 Whittaker Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block16705
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
13%
Improvement Value:$65,700
87%
Total Assessment$75,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,134+4.5%
2020$3,957+5.2%
2019$3,761-39.1%
2018$6,173+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6362, Page 424

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4763, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1876