Skip to content

133 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block16802
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
20%
Improvement Value:$37,300
80%
Total Assessment$46,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,692+4.2%
2024$2,583+0.3%
2023$2,577+0.3%
2022$2,568+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6265, Page 250Recorded10/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900