Skip to content

681-683 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1877
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block17002
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
25%
Improvement Value:$172,800
75%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,274+4.2%
2024$14,658+0.3%
2023$14,621+0.3%
2022$14,574+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6384, Page 210Recorded10/15/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1877