Skip to content

602-604 Mulberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1862
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 13, 2005

Property Information

Block24005
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 2340SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
36%
Improvement Value:$103,300
64%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363+4.2%
2024$8,985+0.3%
2023$8,963+0.3%
2022$8,933+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5176, Page 59

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2636, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1862