Skip to content

43 Tyrell Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1891

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block1701
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,700
9%
Improvement Value:$26,300
91%
Total Assessment$29,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,682+4.2%
2024$1,614+0.3%
2023$1,610+0.3%
2022$1,605+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$37,500

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 6310, Page 1870Recorded12/20/2017

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6207, Page 604Recorded12/1/2014

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4926, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1891