Skip to content

1522 Princeton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block24801
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
14%
Improvement Value:$47,200
86%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,202+4.2%
2024$3,073+0.3%
2023$3,065+0.3%
2022$3,055+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 6310, Page 1331Recorded12/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1896