Skip to content

114 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1866

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jan 18, 2018

Property Information

Block17104
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
29%
Improvement Value:$19,600
71%
Total Assessment$27,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,601+4.2%
2024$1,536+0.3%
2023$1,533+0.3%
2022$1,528+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 6314, Page 798Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2979, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1866