Skip to content

702 Cass St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block17105
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB 1870 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
31%
Improvement Value:$81,600
69%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,834+4.2%
2024$6,558+0.3%
2023$6,541+0.3%
2022$6,520+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6146, Page 80

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6112, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1950