Skip to content

734 Cass St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$19,900
Last Sale Date
Sep 20, 1979

Property Information

Block17105
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning0000
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
13%
Improvement Value:$47,200
87%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,156+4.2%
2024$3,028+0.3%
2023$3,021+0.3%
2022$3,011+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$19,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1877