Skip to content

1012 Hudson St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block17105
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SB 2128 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
27%
Improvement Value:$67,500
73%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,366+4.2%
2024$5,149+0.3%
2023$5,137+0.3%
2022$5,120+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
Sq Ft2,256DeedBook 6554, Page 1005Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4601, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1950