Skip to content

113 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1864

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block17105
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
14%
Improvement Value:$51,600
86%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,481+4.2%
2024$3,340+0.3%
2023$3,332+0.3%
2022$3,321+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,704DeedBook 6526, Page 1552Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6297, Page 1447Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6288, Page 1459Recorded6/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1864