Skip to content

717 Cass St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 6, 2002

Property Information

Block17301
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
25%
Improvement Value:$114,300
75%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+4.2%
2024$8,462+0.3%
2023$8,441+0.3%
2022$8,413+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4417, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1950