Skip to content

319 W Hanover St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block3708
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF 3168 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,118
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
49%
Improvement Value:$55,200
51%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+4.2%
2024$6,023+0.3%
2023$6,008+0.3%
2022$5,989+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6554, Page 718

Property Sale

Sale
$5,000
Sq Ft3,118DeedBook 6385, Page 1105Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950